Megbízóink

unionlogo

postalogo

signallogo

avuslogo

marshlogo

corislogo

dekralogo

mapfrelogo

Gyakran ismételt kérdések vagyon károkban
Milyen kötelezettségeket vállal a károsult?
A károsultnak több kötelezettsége is van. Amennyiben káresemény következik be, úgy kárenyhítési kötelezettségének eleget kell, hogy tegyen, tehát a tőle elvárható minőségben csökkentenie kell a további károk mértékét. Amennyiben ennek eleget tett, úgy a kárkép megőrzési kötelezettsége van, tehát 5 napig csak a kárenyhítés mértékéig változtathatja. A károsultnak, biztosítottnak emelett adatváltozás bejelentési kötelezettsége van. Ilyen adatváltozás lehet a biztosított személye, címe, a biztosított vagyontárgyak értékének, mennyiségének változása. Amennyiben a károsult nem tesz eleget a kötelezettségeinek, úgy a biztosító csökkenheti, vagy mentesül a kártérítés alól. Ezeken felül a károsultnak minden körülményt jelentenie kell kárral kapcsolatban, ezeknek elhallgatása, visszatartása szintén a biztosító mentesülését vonhatja maga után.
Van-e a káreseménynek elévülési ideje?
Minden esetben a biztosítási szerződéstől, a biztosítás módozatától függ, hogy mi a károk elévülési ideje. Amennyiben valamilyen újabb körülményre derül fény ezen időn belül, azt eddig az időpontig lehet újra bejelenteni.
Mi a teendő betöréses lopás/rongálás esetén?
Minden esetben be kell jelenteni a rendőrség felé az esetet. A feljelentésnek tartalmaznia kell minden eltulajdonított, károsodott vagyontárgyat. Amennyiben ezekre csak a feljelentés után derül fény, úgy feljelentés kiegészítés kell tenni. Az eltulajdonított vagyontárgyakról amennyiben lehetséges beszerzési számlát, garancialevelet, jótállási jegyet, fotót, videót mutasson be a kárszakértőnek.
Mit jelent az önrész?
Az önrész lehet eléréses, vagy levonásos. Az eléréses önrész mértékéig a biztosítottnak magának kell állnia a kár helyreállítását, levonásos önrésznél minden káreseménynél az önrész levonásra kerül. Az önrész mértéke függ a veszélynemtől és a biztosítás módozatától.
Megkezdhető a helyreállítás a kárfelvétel után?
A kárfelvétel során a kárszakértő minden szükséges adatot rögzített, fotózott, így a kár helyreállítása megkezdődhet, kivéve, ha ez a jegyzőkönyvben máshogy került rögzítésre, vagy egyéb szükséges intézkedés kell a kárügyben.
Téríti-e a biztosító, ha az adott károsodott vagyontárgy már nincsen forgalomban?
A forgalmi hiányokat a biztosító nem téríti meg. Amennyiben a károsodott vagyontárgy már nem szerezhető be, úgy egy tulajdonságaiban hozzá leginkább hasonló vagyontárgy ára térül.
Mit jelent az utólagos kárkalkuláció?
Utólagos kárkalkuláció esetén a kárszámítás a kárfelvétel után történik. Az utólagos kártérítés összegéről a megrendelői jóváhagyás után kap értesítést.
Lehetőség van-e számla nélküli kártérítésre?
A legtöbb partner biztosító esetében lehetőség van számla nélküli kárrendezésre, illetve egyezségkötésre. Egyezségkötés esetén a károsult további kárigényt nem támaszthat a biztosítóval szemben. Jelen esetben nem egyezség alapján, hanem a kárszakértő által kiszámolt érték kerül térítésre, ha a biztosítótársaság azt elfogadja. Amennyiben a javítás magasabb összegben kivitelezhető csak, abban az esetben árajánlatot kell küldeni a kár helyreállításról.
Mikor érkezik a kártérítési összeg?
A kártérítési összeget a biztosító társaság minden esetben megvizsgálja helyszíni és utólagos kárkalkuláció után. A biztosítási feltételek általában 15 napot határoznak meg arra, hogy a biztosító társaság szolgáltatási kötelezettségének eleget tegyen. A 15 napos határidőt attól az időponttól kell számolni, amikor minden kárrendezéshez szükséges irat beérkezett a biztosítóhoz. A kártérítés érkezése postai úton lassabb, kb. 1,5-2 hét, míg a számlára történő utalás egyszerűbb és gyorsabb, így ennek kb. 1 hét az érkezésig szükséges idő a megrendelői jóváhagyás után.
Mi a szükséges iratok beküldésének módja?
A kárszakértő által bekért iratokat a megjelölt határidőpontig el kell postázni a megadott postai címre. A jegyzőkönyvet nem kell elküldeni, viszont szükséges, hogy az iratot tartalmazó borítékon, vagy az iraton az aktaszámot feltűntessék. Ezt az aktaszám a jegyzőkönyv első oldalának tetején található. Amennyiben nem lehetséges az iratot a meghatározott időpontig beszerezni, eljuttatni a biztosító felé, abban az esetben is küldeni kell egy tájékoztató levelet, hogy miért nem sikerült betartani a határidőt, valamint egy kérvényezést, hogy milyen későbbi időpontra tudják vállalni a beküldést. Amennyiben az eredeti példányt küldi el, úgy kérheti, hogy azt az iratot az archiválás után postafordultával küldjék vissza a részére.
Mit kell tartalmaznia a szakvéleménynek, árajánlatnak, számlának?
A kárszakértő előírhatja szakvélemény bekérését, ebben az esetben a szakvéleményen fel kell tűntetni a károsodott vagyontárgyak pontos megnevezését, a hiba bekövetkeztének okát, valamint a javíthatóságát. Amennyiben a vagyontárgy gazdaságosan nem javítható, abban az esetben becsült káridőponti értéket is fel kell tűntetni és indokolni a körülményeket, melyek miatt nem javítható. Az árajánlatnak, csak úgy, mint a számláknak tételesen, pontos mennyiségeket és egységárakat kell tartalmaznia.
Mit kell tartalmazni egy elfogadható számlának?
A számlák vizsgálata szempontjából fontos, hogy megfelelően legyenek kitöltve. A számláknak tartalmaznia kell az tételek pontos megnevezését, mennyiségét, egységárát, végösszegét. Az egységár általában nincs különbontva, de lehet külön Anyag és Díjköltség részletezve. Az üvegszámláknál, ha az egységár egyösszegű, abban a munkadíj benne van, így azt még külön nem tartalmazhatja. A számla még tartalmazhat egy kiszállási költséget, melynek minden eset- ben reálisnak kell lennie.
Mi a közrehatás?
A kárszakértő közrehatást alkalmazhat, ha úgy ítéli meg, hogy a bekövetkezett kár biztosítási esemény mellett más okból is keletkezhetett. A közrehatás egy százalékos csökkentés arányt jelent a kártérítés összegéből ilyenkor.
Mit jelent az avultatás?
Minden kár káridőponti újrabeszerzési, helyreállítási költség áron térül. Azonban ha egy vagyontárgy avultsága elér egy bizonyos százalékos mértéket, mely biztosítási szerződésenként változik, úgy káridőponti avult értéken térül. Felelősségi károk minden esetben avult értéken térülnek.
Térül-e többször a károm, ha több biztosításom is fedezi?Mivel a káron gazdagodást a PTK. Tiltja, így teljes helyreállítást fedező kártérítési összeget csak az egyik biztosítás alapján lehet igényelni a biztosítótársaságoktól.